WITAMY w ORELCU

Orelec (390 – 410 m n p m) - to wieś położona na terenie Wschodniobeskidzkiego Obszaru Chronionego Krajobrazu u podnóża pasma Żukowa w odległości 10 km od Leska, przy znanej turystycznej trasie do Soliny.

Otaczają ją malownicze wzgórza o nazwach lokalnych: od płn. Polowanka (491 m) – w paśmie Żukowa, od wschodu Stefkowa Góra (511 m) – tzw. Sinica, od płd. Rubeń (464 m) – obok szkółek leśnictwa, od zachodu Michałowiec (461 m) – dziś polana w pobliżu strzelnicy z widokiem na Park Krajobrazowy Gór Słonnych, szybowisko w Bezmiechowej i otoczenie Jeziora Myczkowieckiego.

W miejscowości znajduje się drewniany rzymsko-katolicki kościół filialny p.w. Św. Józefa (dawna cerkiew z ok. 1740r.), w budowie nowy kościół pallotyńskiej parafii rz.-kat. w Bóbrce, Niepubliczna Szkoła Podstawowa, Punkt Przedszkolny, sklep spożywczy, pub-piwiarnia. karczma "Pod Orłem" w centrum wsi, stawy rybne z restauracją i częścią hotelową przy nich, wzorcowe leśne gospodarstwo szkółkarskie Leśnictwa Orelec, gospodarstwo krzewów ozdobnych, mały tartak, warsztat samochodowy, całoroczne Domki Wczasowe „Szept” i pensjonat "Zagroda Magija”, gospodarstwa agroturystyczne, gospodarstwa z pokojami gościnnymi.

Miejscowość znajduje się na terenie ekomuzeum "W Krainie Bobrów", w sieci szlaków spacerowych wytyczonych wokół Kotliny Uherczańskiej i przy znakowanej kolorem zielonym „przyrodniczej ścieżce edukacyjnej” łączącej wieś i lesiste pasmo Żukowa z masywem Kozińca, Jeziorem Myczkowieckim i Centrum Kultury Ekumenicznej (140 miniatur drewnianych obiektów sakralnych) w ośrodku Caritas w Myczkowcach.


Strona prowadzona jest przez rodzinę Orłowskich
gospodarzy
Domków Wczasowych "Szept"